Dzisiaj 30 listopada – a więc Dzień Niebieskiej Czapki (ang. Blue Beanie Day). Wszystkiego najlepszego dla wszystkich webdeveloperów! 🎉

Niebieska czapka?

Dawno, dawno temu, gdy świat wciąż był spustoszony po wieloletniej wojnie Netscape’a z Internet Explorerem, przeglądarka od MS miała monopol. To były czasy, w których otwarte standardy sieciowe dopiero raczkowały, a ich pozycja była o wiele słabsza niż obecnie – bo i tak była tylko jedna, licząca się przeglądarka. Opera (wówczas wciąż na Presto) i Firefox dopiero raczkowały, Google Chrome nie było jeszcze nawet w planach.

Za to byli ludzie, którzy uparcie ewangelizowali i przekonywali, że otwarte standardy sieciowe mają sens. U nas był Osiołki, za granicą – choćby WaSP. Wielu z tych ludzi zapisało się złotymi zgłoskami w annałach webdevelopmentu. Jednym z takich ludzi jest Jeffrey Zeldman, którego książka, Designing with Web Standards (po polsku wydana jako Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe) stała się kamieniem milowym w przejściu od niesemantycznej tagzupy do semantycznej Sieci. Jest on również twórcą A List Apart – bodaj, tuż obok Smashing Magazine, najpoczytniejszego magazynu online dla webdeveloperów.

Jest też w końcu człowiekiem, który… nosi niebieską czapkę. Takie też jego zdjęcie znalazło się na okładce jego książki i dało początek temu – bądź co bądź – ważnemu świętu.