Podobnie jak w tamtym roku, tak i w tym objąłem patronatem medialnym (ależ to dumnie brzmi!) konferencję ConFrontJS, która będzie miała swoją drugą edycję już 7 grudnia w Warszawie!

Moje typy

Jakich prelekcji w tym roku nie mógłbym przegapić? Na pewno wystąpienia Tejasa Kumara Let’s build with WebAssembly. Tematyka WASM-a wciąż nie jest specjalnie popularna, a to przecież technologia, która zdecydowanie poszerza możliwości aplikacji internetowych. Umożliwia np. stworzenie edytora filmów video, który konwertuje filmy do innych formatów bezpośrednio w przeglądarce, dzięki portowi ffmpeg do WASM-a. Stąd dla mnie tematyka WASM na każdej konferencji to must-have.

Mocno zaciekawiła mnie też prelekcja Elada Schechtera Mobile First? Desktop First? Basic First – a new approach for responsive design. Nie znałem wcześniej tej techniki, ale dokopałem się do jej opisu. Wydaje się dość sensowna, chociaż równocześnie odnoszę wrażenie, że dotyka głównie wydajnościowego aspektu RWD. I ciekawie byłoby zobaczyć ją jeszcze bardziej rozwiniętą właśnie w tę stronę.

Te dwie prelekcje wydają mi się najciekawsze z tegorocznego ConFrontJS. Chociaż przyznać muszę, że wybór jest naprawdę trudny, bo ciekawych tematów tutaj nie brakuje – w tym także tych bardziej zaawansowanych, jak sposoby działania przeglądarek (Rakhi Sharma How browser works? Behind the scene!), czy dotyczących designu (Yonatan Doron Microinteractions: little things that matter).

Konkurs

Podobnie jak w tamtym roku, jest też konkurs. Do wygrania są AŻ DWA bilety na tegoroczny ConFrontJS. Żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie:

Jakiego Web API najbardziej Ci brakuje w przeglądarkach internetowych i dlaczego?

Odpowiedzi proszę nadsyłać na adres comandeer@comandeer.pl. Dwie najlepsze odpowiedzi pozwolę sobie opublikować później w aktualizacji tego wpisu, a ich autorów nagrodzić biletami. Konkurs trwa do 16 listopada 2019 23:59:59.

Zwycięzca #1

Jakiego Web API mi brakuje? Szukając odpowiedzi na to pytanie zastanawiałem się dobre kilka dni. Okazało się, że odpowiedź sama się znalazła – brakuje dobrego API sieci kin. Dlaczego? To proste, brakuje miejsca w którym znalazłbym wszystkie informacje na temat repertuarów lokalnych kin. Znacznie ułatwiłoby to sprawę szukania odpowiedniego dla nas filmu, daty i godziny.

Oczywiście istnieją już podobne rozwiązania, ale brak w nich kin tych „mniej komercyjnych”, a szkoda – bo w przypadku powstania takiego narzędzia te byłyby również lepiej promowane i zyskałyby na popularności.

Zwycięzca #2

Najbardziej brakuje mi API stacji paliw np Orlen - tam najczęściej tankuje, wystawienie takiego API skutkowało by możliwością napisania apilkajci z porównywarka cen paliw na danej stacji i wybrania najkorzystniejszej opcji.

Zniżka

Ale to nie wszystko! Jeśli z jakiegoś powodu nie wierzysz w swoją wygraną w konkursie, mam też dla Ciebie kupon zniżkowy na bilet, który redukuje cenę o 25%:

comandeer-25

Zniżka działa ze wszystkimi biletami, nawet tymi na workshopy i VIP-owskie.

PS podobnie jak w tamtym roku, w tym też nie będzie mnie na ConFrontJS. Niestety, nie mam jednak zastępstwa…