29 października w Warszawie odbędzie się konferencja ConfrontJS 2018. Potrwa od 09:00 do 17:00, a jej w trakcie zostanie wygłoszonych 12 prelekcji. Całość jest organizowana przez stare dobre WarsawJS, w urokliwym Campus Warsaw.

ConFrontJS

Moje typy

Choć wszystkie prelekcje zapowiadają się ciekawie (i bynajmniej nie próbuję w tym momencie wykazać się kurtuazją), to pozwoliłem sobie wybrać 3, które stanowią dla mnie must-have tej konferencji.

Oczywiście chyba nikogo nie zaskoczy, gdy powiem, że na tej liście znajduje się Accessibility for All <3 (Dostępność dla wszystkich) Nehi Sharmy, bo to temat, który interesuje mnie od lat i do którego często powracam. A że Sieć – jak dotąd – nie zmieniła się specjalnie na lepsze od mojego kłapania dziobem, to bardzo dobrze, że temat coraz częściej pojawia się na wszelkiego rodzaju konferencjach i innych meetupach. Być może, gdy wszyscy będą o tym mówić, to po kryjomu uda się przemycić dostępność do codziennego arsenału zabawek webdeveloperów.

Skoro była dostępność, to musi być i mój drugi konik, Web Components, w postaci prelekcji Dominika Lubańskiego Taste the Future with Functional Web Components (Zasmakuj przyszłości z funkcyjnymi Web Components). Widziałem już bibliotekę hybrids i wygląda dość interesująco – zwłaszcza pod względem swojej prostoty. I choć co prawda nie należę do przesadnych fanów funkcyjności (OOP 4 life!), to mimo to kupuję koncept… ale oczywiście wprowadziłbym kilka poprawek. Także, drogi Dominiku, issues wkrótce nadejdą…!

Trzeci typ to prezentacja Yonatana Kry The Front-end TDD challenge (Wyzwanie frontendowego TDD). Sam jestem dość silnym zwolennikiem podejścia TDD i ogólnie lubię pisać testy (do tego stopnia, że piszę testy do pisania testów). Stąd w pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że aplikację frontendową można zaprojektować i stworzyć całkowicie bez udziału przeglądarki. Bardzo mnie cieszy, że tego typu podejście jest coraz popularniejsze. O testach można powiedzieć bardzo dużo złego, ale ostatecznie poprawiają jakość naszego kodu.

Wiem, że miały być tylko trzy typy, ale nie mogę też nie wspomnieć o prelekcji Michała Wardy You’ve been doing CSS wrong (Źle używałeś CSS-a)… Odrzucić BEM?! Mam nadzieję, że za te bluźniercze słowa prelegenta spot będzie to naprawdę dobrze poparte argumentami.

Konkurs

Przejdźmy zatem do czegoś przyjemniejszego niż moje zwykłe zrzędzenie: konkurs! Do wygrania jest, jak łatwo się domyślić, bilet na konferencję ConFrontJS. Zadanie jest bardzo proste: wystarczy odpowiedzieć w komentarzu na pytanie

Jak wyobrażasz sobie technologię, która zrewolucjonizuje front-end za 10 lat?

Najlepiej w odpowiedzi umieścić linka do napisanej przez siebie specyfikacji tego nowego standardu sieciowego, ale bardziej lakoniczne odpowiedzi też uwzględnię. A autor tej, która spodoba mi się najbardziej, dostanie bilet. Konkurs trwa od chwili ukazania się tego postu do północy 24 października. Powodzenia!

PS nie, nie będzie można mnie spotkać na konferencji. W moim zastępstwie pojawi się (a przynajmniej powinien) Kot Źródłowy.