Przewiń do treści 

Kreda, czyli reakcja łańcuchowa

Opublikowany:
Autor:
Comandeer
Kategorie:
JavaScript
Eksperymenty

Node.js w wersji 21.7.0 dodał natywne wsparcie dla kolorków w terminalu, yay! Teraz można łatwo i przyjemnie stylować tekst w terminalu:

import { styleText } from 'node:util';

console.log( util.styleText( 'underline', util.styleText( 'italic', 'Podkreślony, pochylony tekst' ) ) ),

Hmm, powiedziałem łatwo i przyjemnie… A mówiąc to, mam na myśli tak naprawdę to, w jaki sposób zachowuje się Chalk:

import chalk from 'chalk';

console.log( chalk.underline.italic( 'Podkreślony, pochylony tekst' ) );

Zdecydowanie czytelniej i jakoś tak milej. No więc postanowiłem spróbować dorobić taki interfejs do natywnego wsparcia kolorków.

Kreda

Owocem mojego eksperymentu jest pakiet kreda. Używa on pod spodem moich ulubionych proxy. Czemu zdecydowałem się na ich użycie? Przyjrzyjmy się łańcuszkowi stworzonemu przez Chalk. Widzimy, że mamy tam własność underline oraz metodę italic(). Jak na razie wygląda to jak typowe zastosowanie techniki chainingu (łańcuchowania). Coś typu:

class Chalk { // 1
	underline = this; // 2

	italic() { // 3
		return this; // 4
	}
}

const chalk = new Chalk(); // 5

chalk.underline.italic( 'Jakiś tekst' ); // 6

Mamy sobie klasę Chalk (1), która ma własność underline (2) oraz metodę italic() (3). Metoda ta zwraca this (4), podobnie jak własność. Dzięki temu w momencie, gdy stworzymy sobie instancję tej klasy (5), możemy tworzyć łańcuszek (6).

Tylko że pojawia się drobny problem:

// To też działa:
chalk.italic.underline( 'Jakiś tekst' );

Innymi słowy: w Chalku każda własność może być równocześnie metodą, jeśli zajdzie taka potrzeba. I na odwrót: każda metoda to też własność. Stąd moim pierwszym skojarzeniem były proxy – one wszak pozwalają na dziwną magię w obiektach.

I faktycznie, udało mi się stworzyć prosty mechanizm, który tak się zachowuje!

const kreda = createProxy( [] ); // 2

function createProxy( modifiers ) { // 1
	return new Proxy( () => {}, { // 3
		get( target, property ) { // 4
			return createProxy( [ ...modifiers, property ] ); // 6
		},
		apply( target, thisArg, args ) { // 5
			return style( modifiers, ...args ); // 7
		}
	} );
}

Stworzyłem funkcję createProxy() (1), która jako argument przyjmuje tablicę modyfikatorów (stylów tekstu). Na samym początku jest ona pusta (2). Funkcja createProxy() zwraca Proxy (3), które ma dwie pułapki – get() (4) do obsługi własności i apply() (5) do obsługi wywołania funkcji. Warto zwrócić uwagę na to, ze proxy jest tworzone na pustej funkcji strzałkowej. Inaczej pułapka apply() nie zadziała (dostaniemy błąd, że próbujemy wywołać coś, co nie jest funkcją)

W chwili, gdy następuje odwołanie do dowolnej własności proxy, pułapka get() zwraca nowe proxy (6). Jako argument przekazuje tablicę zawierającą wszystkie obecne modyfikatory + nazwę żądanej własności (np. underline). Z kolei, gdy ktoś chce wywołać własność, odpalana jest funkcja style() (7), która jako 1. argument dostaje tablicę wszystkich modyfikatorów, a jako kolejne – poszczególne argumenty przekazane do wywołania funkcji. Przykładowo:

kreda.underline.italic( 'Test' );
// oznacza
style( [ 'underline', 'italic' ], 'Test' );

Sama zaś funkcja style() po prostu wywołuje natywną funkcję Node’a od kolorowania tekstu. Tym sposobem udało się stworzyć chalkowy łańcuszek! Jak takie coś działa, z dodatkową walidacją i kilkoma innymi ficzerami, można zobaczyć w kodzie kredy.

A jak to robi Chalk?

Magicznie ✨.

Niemniej z tego, co zrozumiałem, Chalk za każdym razem zwraca funkcję, której prototyp jest modyfikowany “na żywca” tak, aby zawierał poszczególne własności. Mniej więcej coś takiego:

const chainPrototype = Object.defineProperties( () => {}, { // 1
	property1: {
		get() { // 2
			return createChain(); // 3
		}
	},
	property2: {
		get() {
			return createChain();
		}
	}
} );

function createChain() {
	const chain = ( text ) => { // 4
		console.log( text ); // 5
	};

	Object.setPrototypeOf( chain, chainPrototype ); // 6

	return chain; // 7
}

const chain = createChain(); // 8

chain.property1.property2( 'Powinienem się wyświetlić w konsoli' ); // 9

Na początku tworzony jest prototyp dla łańcucha (1). Odbywa się to przy pomocy Object.defineProperties(). Jest ono wykorzystywane z powodu możliwości definiowania w wygodny sposób getterów. Każda własność ma getter (2), który wywołuje funkcję createChain() (3). Funkcja ta tworzy funkcję, która ostatecznie ma zostać wywołana (4). W naszym wypadku wyświetla ona jedynie przekazany tekst w konsoli (5). Następnie do prototypu tej funkcji doczepiany jest nasz prototyp łańcucha (6). Tak zmodyfikowana funkcja jest następnie zwracana (7). Łańcuchowanie zaczyna się od przypisana wyniku createChain() do zmiennej (8). Dzięki temu można dowolnie łączyć ze sobą własności i każdą z nich wywoływać jak funkcję (9).

Czemu Chalk robi to w ten sposób? Jednym z powodów jest zapewne kompatybilność takiego rozwiązania, które powinno działać od Node 0.12.0 (czyli od zawsze). Drugi powód, który przychodzi mi na myśl, to wydajność – nie zdziwiłoby mnie, gdyby rozwiązanie oparte o Proxy było wolniejsze (aczkolwiek nie robiłem benchmarków). Niemniej osobiście wydaje mi się, że chalkowe rozwiązanie ma zdecydowanie wyższy wskaźnik WTF/minuta, niźli rozwiązanie kredowe.

Wielki powrót Node’a

Stylowanie tekstu w terminalu zostało przeportowane do Node’a 20.12.0 praktycznie bez zmian. Ale weszło też do nowego Node’a 22. I tam już poprawiono ergonomię! Teraz można przekazać tablicę formatów zamiast pojedynczego formatu:

import { styleText } from 'node:util';

console.log( util.styleText( [ 'underline', 'italic' ], 'Podkreślony, pochylony tekst' ) ),

Zdecydowanie przyjemniej, ale IMO wciąż łańcuszek jest nieco czytelniejszy. Nie jest to jednak aż tak duża różnica, żeby kruszyć o to kopie. Co oznacza, że kreda raczej nie doczeka się jakichś wielkich aktualizacji, ale mimo wszystko była ciekawym eksperymentem.

Komentarze

Przejdź do komentarzy bezpośrednio na Githubie.