Każdy z nas na pewno choć raz w życiu użył icon fontów – czy to Fontello, czy Font Awesome. Jednak nie każdy z nas zastanawiał się, jaki jest idealny sposób na wstawianie ich na stronę.

Tradycyjne sposoby

Zacznijmy od tego, że ikonki nie są jakimiś semantycznymi elementami – to co najwyżej obrazki, więc i jest z założenia złe, co W3C już dawno ustaliło. Zatem nie ma co słuchać poradnika na Font Awesome i lepiej zostać przy span

Jeśli wstawiana ikonka jest tylko ozdobnikiem, a treść, jaką prezentuje, jest przekazywana także w inny sposób (np. przez tekst występujący obok niej), to wtedy mamy do czynienia z najprostszą sytuacją:

<span class="icon icon_email" aria-hidden="true"></span>

Czemu pusty element? Ponieważ to najprostszy sposób na stworzenie elementu, który będzie ignorowany przez czytniki ekranowe. Dodanie [aria-hidden=true] sprawi, że czytnik ominie ten element (i tylko ten). Jest to konieczne, ponieważ czytniki ekranowe czytają znaczki Unicode, które są wstawione w pseudoelementy (np. ★ zostanie przeczytane przez VoiceOver jako “black star”). I tak, icon fonty używają niby tak odległych kodów Unicode, że nie powinny być do nich przypisane żadne znaki, ale emojis dodaje się do standardu tak dużo, że w końcu mogą zacząć pojawiać się jakieś konflikty. Zwłaszcza, że przecież system też może wykorzystać te rejony Unicode.

Natomiast jeśli ikonka niesie treść sama w sobie (nie towarzyszy jej żaden tekst), to wówczas można zrobić tak:

<span role="img" class="icon icon_email" aria-label="E-mail"></span>

Tak, powinno być użyte co najmniej [aria-label]. [title] też może zadziałać, ale pojawia się pewien problem: [title] jest czytany tylko wówczas, gdy zawartość elementu nie jest możliwa do przeczytania. Czyli wracamy do problemu z Unicode. W przypadku [aria-label] problemu nie ma, bo jest on czytany zamiast zawartości elementu (zawsze, nawet jak zawartość to całkowicie normalny tekst). Dodatkowo trzeba dodać elementowi odpowiednią rolę (z racji, że to ikonka, najlepiej użyć img) – inaczej sposób może nie zadziałać.

Bardziej dostępne sposoby

Niemniej to jest dość słaby sposób, ponieważ działa tylko i wyłącznie dla czytników ekranowych (i to nie w przypadku korzystania równocześnie z Google Translate, jak zauważa Heydon). A co w sytuacjach, gdy style się nie doczytają, strona będzie użyta w przeglądarce tekstowej etc.? Innymi słowy mówiąc: jak sprawić, żeby ikonka działała naprawdę zawsze?

<span class="icon icon_email" aria-hidden="true"></span>
<span class="visuallyhidden">E-mail</span>

Implementację .visuallyhidden warto skopiować z HTML5 Boilerplate.sr-only z BS-a wciąż nie jest zaktualizowane zgodnie z najnowszym feedbackiem ze strony FB czy Drupala.

W jeszcze idealniejszym świecie wszystko wyglądałoby jakoś tak:

<span class="icon">
	<span class="icon__image" data-icon="email" aria-hidden="true"></span>
	<span class="icon__label">E-mail</span>
</span>

Przykładowa implementacja, oparta na… image replacement. Chyba jedyny problem z tym to fakt, jak się dowiedzieć, czy icon font się wczytał i kiedy pokazać ikonę zamiast etykiety. Niemniej tego typu kod radzi sobie z większością scenariuszów, jakie wyżej opisałem.

A może by tak SVG?

Ale to wciąż wszystko hacki – bo przecież tym jest sama idea icon fontów. A prawda jest taka, że mamy rok 2017 i aż się prosi, żeby po prostu stosować SVG. Wówczas ikonki wyglądają tak:

<img src="nasz-svg#name-of-view" alt="Tekst alternatywny">

Oczywiście [alt] jak dla normalnego obrazka: jeśli ikonka to ozdobnik – pusty, jeśli niesie treść – wiadomo. Można nawet używać sprite’ów i – jak widać – wsparcie jest zadziwiająco dobre. Dodatkowo SVG nie posiadają takich problemów z dostępnością, jak icon fonty.

Casus [title]

Ktoś pewnie jeszcze zapyta: “A co z [title]? Przecież dostarcza informacji o ikonce użytkownikom myszki!”. No i właśnie tutaj jest największy problem: tylko użytkownikom myszki. Jeślibyśmy chcieli zrobić naprawdę dobry tooltip dla ikonek, który by działał np. też dla użytkowników klawiatury, warto rozważyć oskryptowane alternatywy.


Jak widać, sposobów na wstawienie icon fontów jest kilka, a najlepszy z nich to… wstawienie SVG.