Przewiń do treści 

To tylko niepełnosprawni…

Opublikowany:
Autor:
Comandeer
Kategorie:
Refleksje
Dostępność

Bardzo często – czy to w dyskusjach na Facebooku, czy w sekcji komentarzy na WebKrytyku – natykam się na stwierdzenie, że dbanie o dostępność jest tylko dodatkiem, umiejętnością, która nie jest niezbędna każdemu webdeveloperowi. Wszak brak dostępności zaboli “tylko” niepełnosprawnych… Tylko czy to “tylko” jest naprawdę takim tylko?

Imperatywy

W dyskusji nad koniecznością tworzenia stron dostępnych dla jak najszerszego grona odbiorców niemal zawsze jako pierwszy i najważniejszy argument pada swego rodzaju imperatyw moralny: należy dbać o to, aby osoby z niepełnosprawnościami były w stanie posługiwać się naszą stroną bez większych przeszkód. Cały jednak problem z imperatywami moralnymi sprowadza się do tego, że mało kto ich słucha. I chociaż wszyscy wiedzą, że należy, to nie jest to argument, który kogokolwiek przekonał (wszak dużo rzeczy należy).

Nic zatem dziwnego, że w przypadku instytucji publicznych imperatyw moralny ostatecznie zastąpiono imperatywem prawnym – należy zmieniło się w trzeba. I w sumie to jedyna zmiana, jaka nastąpiła, a która prawdopodobnie jest w stanie wyrządzić jeszcze więcej szkody niż pożytku. Bo jeśli wzmocnienie nakazu jest jedyną zmianą, której nie towarzyszy zmiana myślenia, najczęściej kończy się to tak, że mityczna dostępność jest na siłę dodawana do gotowego produktu, co często prowadzi do wręcz absurdalnych sytuacji (ostatnio trafiłem na stronę, która miała przycisk służący do włączenia wizualnej pozycji fokusu!). Z tego też powodu dostępność jest traktowana po łebkach.

Biznes

Ciekawiej zaczyna się, gdy zrozumie się, że dostępność może być także biznesem. Że osobom z niepełnosprawnościami można świadczyć usługi. I, choć brzmi to przerażająco, dostępność zaczyna być jedną z usług lub wręcz produktem. Tak działa np. czytnik JAWS, niekwestionowany lider wśród czytników ekranowych, który równocześnie jest niesamowicie, ale to naprawdę niesamowicie, drogi.

Skoro dostępność jest usługą, to oczekiwać należy, że jej jakość w takim kontekście wzrośnie. I tak się rzeczywiście dzieje. Im o większą forsę chodzi, tym produkt jest bardziej dostępny. I choć nie ma nic złego w tym, że za dobrze wykonaną usługę specjaliści od dostępności biorą zapłatę, to jednak mimo wszystko wciąż można odnieść wrażenie, że jest to specjalna usługa, tylko dla osób z niepełnosprawnościami.

Samolubna dostępność

I tutaj dochodzimy do kwestii problemu: świadomość niepełnosprawności. U podstaw niezwykle silnego przeświadczenia o “ekskluzywności” dostępności leży przekonanie, że mnie to nie dotyczy, że wszak jestem pełnosprawny. Problem polega na tym, że to przekonanie jest bardzo ułudne i może się zmienić w każdej chwili. Ot, wystarczy potknąć się o zabawkę własnego psa i wybić sobie oko o kant szafy. Papa, pełnosprawności! Zresztą nie trzeba być ofiarą tragicznego wypadku – wystarczy się zestarzeć (i tak, wiem, to nie do pomyślenia w dzisiejszym świecie; być starym – cóż za nonsens!).

Fakt, że jesteśmy pełnosprawni dzisiaj, nie znaczy, że tak będzie też jutro. Stąd bardzo często w kontekście dostępności używa się pojęcia veil of ignorance (zasłona niewiedzy) – projektujmy strony tak, jakbyśmy jutro sami mieli stać się osobami z niepełnosprawnościami. Projektujmy strony tak, żeby były dostępne dla wszystkich. Bo istnieje zawsze szansa, że sami tej dostępności będziemy potrzebować.

Pojęcie samolubnej dostępności nie jest nowe. Pomaga jednak spojrzeć na całą sprawę z o wiele szerszej perspektywy. To nie jest już “ekskluzywna” dostępność jako dodatek czy droga usługa – to podejście oparte na empatii, na prostym eksperymencie myślowym: A co jeśli…?. I powiem prosto: to działa. Widzę to najlepiej po sobie. Nie zacząłem się bowiem interesować dostępnością z jakiegoś poczucia misji (chociaż pewnie sprawiam takie wrażenie – to chyba dobrze). Zacząłem się nią interesować, bo – co tu dużo mówić – wzrok mam już nie ten, co kiedyś. A jeśli trend się utrzyma (a utrzyma się praktycznie na pewno), za 5-10 lat będę mógł już z czystym sumieniem nazywać siebie niewidomym. Już dzisiaj zauważam, że wolę strony z wysokim kontrastem, łatwe do zoomowania, z większym fontem itd. I tak, brzmi to strasznie, ale walczę o dostępność głównie dla siebie. Jestem samolubny do szpiku kości.

Tego typu podejście pozwoliło na stworzenie nowego kierunku – tzw. designu inkluzywnego, którego założenie jest proste: tworzone strony mają być dla wszystkich, a przynajmniej dla jak największej grupy odbiorców. I wszystko powinno się zacząć już od etapu projektowania – tak aby dostępność nie była już tylko dodatkiem, ale stała się niejako fundamentem, na którym będziemy budować. Nie tylko dla niepełnosprawnych, ale dla wszystkich. Dla nas.

Ale żeby ta przyszłość stała się prawdą, nie można przyzwalać na ignorancję (w jakimkolwiek kursie czy książce). Trzeba przekazywać od samego początku, jak należy projektować dla wszystkich. Bo inaczej znów obudzimy się w Sieci, która wykluczy tylko niepełnosprawnych…

Komentarze

Przejdź do komentarzy bezpośrednio na Githubie.

Dawne komentarze

Ten blog wcześniej korzystał z systemu komentarzy Disqus. Jednakże pożegnaliśmy się i postanowiłem, że zaimportuję do nowej wersji stare komentarze z niego. Cóż, jego system eksportu na wiele nie pozwala…

  1. Opublikowany:
    Autor:
    disqus_ZYuR8gdLn0

    Nie tak dawno mialem przyjemność oglądać prezentację Adriana Roselliego na żywo. Moim zdaniem takiego podejścia do dostępności brakuje i przyznam szczerze, że pierwszy raz widziałem (może niewiele widziałem) jak ktoś z dostępności zrobił atrakcyjny temat.

    Zainteresowanym zostawiam link:
    http://wordpress.tv/2017/06...

  2. Opublikowany:
    Autor:
    kamil_rogala

    jako osoba niepełnosprawna (jednoręki programista :D) jestem pod wrażeniem tego artykułu, bo rzadko kto ten temat podnosi, zazwyczaj faktycznie- stronę dostosowaną do osób niepełnosprawnych traktuje się jak coś niezwykłego, a dorzucenie zwykłego triggera do przełączania kontrastu kolorów traktuje się jak feature rodem z NASA.
    Nie tylko w naszym realnym świecie, ale także w świecie web developingu jest pewna "znieczulica"- niepełnosprawność niby jest, ale mało osób ją nie zauważa i stara się pomóc- większość udaje, że pewne rzeczy ich po prostu omijają i ich problem nie dotyczy. Coś w stylu wandalizmu na ulicy- widzisz, że ktoś rozwala śmietnik, ale udajesz że nie widzisz.

  3. Opublikowany:
    Autor:
    disqus_H3MW430lv6

    Interesujący post, bo zmusza do zastanowienia się nad tematem, który niejednej osobie nigdy nie przyszedłby do głowy. Realia są jednak takie, że umiejętność tworzenia dostępnych aplikacji w wielu przypadkach nie jest w ogóle potrzebna. Autor wydaje się postrzegać zagadnienie tak, jakby to od wykonawcy aplikacji zależał zakres jej funkcjonalności. Prawda jest taka, że jeśli z biznesowego punktu widzenia nie opłaca się tworzyć rozwiązań dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, to świadomość i empatia developera nic tu nie zmieni, bo klient za takie funkcjonalności nie zapłaci.
    Być może temat stanie się istotny, gdy obecne pokolenie (rozumiane jako grupa ludzi, która nie zaznała życia bez Internetu) zacznie się starzeć?

  4. Opublikowany:
    Autor:
    piotr_nalepa

    Zawsze mnie zastanawiało, w jaki sposób niewidomy programista mógłby dalej pozostać programistą? Poznałem kilka osób, które dalej zostają w IT mimo problemów ze wzrokiem, ale we wszystkich rozmowach to wygląda jak przypadek, że dalej pracują i dobra wola ich pracodawcy, że dał im inne stanowisko.

    1. Opublikowany:
      Autor:
      Comandeer

      Może zainteresuje Cię postać Léonie Watson, która jest członkiem The Paciello Group i współtworzy HTML5 i SVG, a jest niewidoma od lat?

      Inny przykład: Marco Zehe, specjalista od dostępności w Mozilli.

      1. Opublikowany:
        Autor:
        piotr_nalepa

        Leonie miałem okazję poznać na Front-Trends.

    2. Opublikowany:
      Autor:
      paulinafi

      Istnieją czytniki ekranowe, pisać na klawiaturze można bezwzrokowo (istnieją także klawiatury z alfabetem Braille'a, ale są bardzo drogie). Nomen omen, nie widzę problemu.