Wpisy z kategorii Standardy sieciowe
-
Cienie przeszłości
Niektóre rzeczy w webdevie wydają się nie być przesadnie ekscytujące. No bo czymże może nas zaskoczyć atrybut [onclick]? Cóż, okazuje się, że wieloma rzeczami.
-
Dzień Niebieskiej Czapki 2022
Dzisiaj 30 listopada – a więc Dzień Niebieskiej Czapki. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich webdeveloperów! 🎉
-
Nie żyją nagłówki, niech żyją nagłówki!
Stało się. Po ponad 12 latach przepychanek, w końcu algorytm outline’u został usunięty ze specyfikacji HTML.
-
Dzień Niebieskiej Czapki 2021
Dzisiaj 30 listopada – a więc Dzień Niebieskiej Czapki. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich webdeveloperów! 🎉
-
Dzień Niebieskiej Czapki
Dzisiaj 30 listopada – a więc Dzień Niebieskiej Czapki (ang. Blue Beanie Day). Wszystkiego najlepszego dla wszystkich webdeveloperów! 🎉
-
Web Intents i naiwniak, czyli dlaczego nie możemy mieć fajnych rzeczy?
Wieki temu Paul Kinlan zaproponował nowy standard internetowy: Web Intents. Osobiście czułem, że może to być jedna z większych rewolucji w historii Sieci. I co…
Czytaj całość postu Web Intents i naiwniak, czyli dlaczego nie możemy mieć fajnych rzeczy?
-
Nowe IE
Od pewnego czasu krąży w środowisku webdevowym opinia, że jedna z przeglądarek zasługuje na miano “nowego IE”. Cóż, osobiście wydaje mi się, że na takie miano …
-
O semantyce słów kilka
W świecie webdevu semantyka to dość modne słowo. Tylko co to tak naprawdę jest i do czego służy?
-
Toć to najprawdziwsza twarz…!
Google wierzy, że Sieć może konkurować z natywnymi aplikacjami bez żadnego wstydu. Jednym z obszarów, na którym aplikacje sieciowe były słabsze od swoich natyw…
-
Sieć bez Internetu
Przez długi czas słowa “Sieć” i “Internet” były używane zamiennie. Ale w 2020 przestały być synonimami!
-
Komu tosta?
Ostatnio Google ogłosiło, że zamierza wprowadzić nowy element HTML, toast/std-toast. Nie trzeba chyba mówić, że wywołało to poruszenie w środowisku…
-
HTML nie żyje, niech żyje HTML!
To już oficjalne: HTML5 przestaje istnieć!
-
20 lat WCAG
Dzisiaj przypada niezwykle ważna rocznica: 20-lecie powstania standardu WCAG! I choć dla mnie to dość odległe czasy, które niekoniecznie pamiętam, inni pamięta…
-
Światełko w tunelu
Być może mój pesymizm związany z końcem HTML5 okaże się przesadzony. Wszystko wskazuje bowiem, że negocjacje pomiędzy W3C a WHATWG faktycznie do czegoś prowadz…
-
Koniec HTML5?
Dzisiaj, czyli 31 marca 2019, kończy się “czarter” Web Platform Working Group. A wraz z nim prawdopodobnie kończy się także historia HTML5 (i DOM 4). I nie, ni…
-
Asynchroniczny DOM
Ostatnio natrafiłem na artykuł opisujący, jak działa React Fiber i doznałem momentu z cyklu “hej, przecież ja to znam!”. Ba, koncept użyty w React 16 do poleps…
-
Standaryzacja AMP?
Google ogłosiło, że standaryzuje technologie związane z AMP. Mam jednak pewne wątpliwości co do całego procesu…
-
Kurtyna cienia
W dniach 5 i 6 marca 2018 roku postanowiono zabić deklaratywny Shadow DOM. Stało się to w czasie meetingu Web Platform WG w Tokio.
-
Zawieszenie broni
Ostatnio pisałem o wieloletnim konflikcie pomiędzy WHATWG i W3C. Nie spodziewałem się jednak, że przynajmniej częściowo zostanie zażegnany – i to tak pokojowo.
-
Pyrrusowe zwycięstwo
W Sieci toczy się obecnie spór na miarę tego pomiędzy Świętym Cesarstwem Rzymskim a papiestwem. Po jednej stronie mamy WHATWG, po drugiej – W3C.
-
Potrzebujemy zachowań, nie dziedziczenia!
This article is also available in English!
Czytaj całość postu Potrzebujemy zachowań, nie dziedziczenia!
-
Web Components – koszmar minionego lata
Ach, moje kochane Web Components, o których – jak to zauważają i wytykają mi nieraz znajomi – mogę rozprawiać godzinami, a i tak mi mało. Gadałem o nich na żyw…
-
Drzewko dostępności udostępnione!
Tematyka dostępności bardzo mnie ciekawi, czego najlepszym dowodem jest mój wpis na temat tworzenia własnego czytnika ekranowego. Wspominałem w nim o drzewku d…
-
Tworzymy czytnik ekranowy
Ostatnio kumpel z pracy rzucił pomysłem: “a czemu w sumie nie napiszesz własnego czytnika ekranowego?”. Tak po prawdzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem jak…