Dzisiaj przypada niezwykle ważna rocznica: 20-lecie powstania standardu WCAG! I choć dla mnie to dość odległe czasy, które niekoniecznie pamiętam, inni pamiętają dobrze.

WCAG dochrapało się jak na razie trzech dużych edycji: WCAG 1.0, WCAG 2.0 oraz WCAG 2.1. Najbardziej drastyczną zmianą było przejście od 1.0 do 2.0, gdzie nagle cały dokument urósł kilkudziesięciokrotnie, równocześnie stając się bardziej abstrakcyjny (bo nie mówił już dłużej wyłącznie o HTML-u i CSS-ie). Nie można też zapomnieć, że w międzyczasie powstała także ARIA – standard, który ma pomóc wtedy, gdy czysty HTML nie daje już rady. Dzięki połączeniu tych dwóch standardów jesteśmy obecnie w stanie tworzyć bardziej dostępne aplikacje niż kiedykolwiek.

Tylko że niekoniecznie tak się dzieje. WCAG i ARIA odstraszają swoimi rozmiarami i względną złożonością, a sam problem dostępności jest często marginalizowany. Pijąc szklankę coli za 20 lat WCAG, wypijmy też za wyższą świadomość dostępności wśród nas wszystkich, webdeveloperów.