Wpisy z kategorii Refleksje
Strona 2
-
Nie żyją nagłówki, niech żyją nagłówki!
Stało się. Po ponad 12 latach przepychanek, w końcu algorytm outline’u został usunięty ze specyfikacji HTML.
-
Podsumowanie 2021
Kończy się rok 2021, wypada zatem podsumować kolejny rok mojego internetowego życia.
-
Pamięć Internetu
Dzisiaj nietypowo, nieprogramistycznie. Publikuję swój tekst, który kiedyś napisałem na potrzeby zupełnie innego medium niż mój blog.
Wieczór 21 sierpnia 2018 roku. Całkowicie normalny, nudny wieczór. Siedzę przy odpalonym wentylatorze, próbując nie umrzeć z przegrzania w trakcie przeglądania kolejnych stron pełnych nic nieznaczących obrazków z nosaczami. Oddzielony od rzeczywistości mrugającym niebiesko ekranem kontempluję zawieszenie własnych myśli. Istnieję w swoim własnym świecie – bańce naprędce wydmuchanej z kociego futerka i gównoburz w komentarzach. A obok tego mirażowego świata rozgrywa się tragedia, która – jako uczestnika Internetu – powinna mnie obejść. Ale nie obchodzi, bo już zapomniałem…
-
Jak strzelić sobie różdżką w stopę?
W życiu niemal każdego programisty przychodzi taki moment, w którym stwierdza, że w jego kodzie przyda się więcej magii. A potem za zabawę z tymi ciemnymi mocami płaci wysoką cenę. Nie inaczej było też i w mojej przypadku. Ale po kolei…
-
Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2021
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day – GAAD)! W tym roku jest on jubileuszowy, bo już dziesiąty. Od tylu lat to wydarzenie pomaga w krzewieniu wiedzy na temat dostępności w kontekście technologii i oprogramowania.
W tym roku też świętuję, tworząc artykuły. Chociaż na tę edycję przygotowałem się nieco skromniej, bo tylko jednym artykułem – ale też po angielsku jak ostatnio (z polskim akcentem!): Accessibility, availability and Progressive Enhancement. Miłego czytania!
-
Rewolucja klasowa
Swego czasu powszechną wiedzą było to, że klasy stanowiły wyłącznie cukier składniowy dla prototypów. Tak też sprawę ująłem w swojej książce (JavaScript. Programowanie zaawansowane, s. 113). Wtedy (5 lat temu!), faktycznie, takie stwierdzenie dało się obronić. Z jednej strony dlatego, że klasy nie były tak rozbudowane jak obecnie, z drugiej dlatego, że były nowością i paradoksalnie łatwiej było je zrozumieć poprzez porównanie do już istniejącego mechanizmu. Ale od tego czasu sporo się zmieniło.
-
Oswojony Zalgo
Wieki temu Isaac Z. Schlueter napisał artykuł na temat projektowania asynchronicznyczh API. Przestrzegł w nim przed wypuszczaniem na świat Zalgo.
-
Fałszywa dychotomia – estetyka a dostępność
W webdevie pokutuje przekonanie, że strona może być albo ładna, albo dostępna. Myślą tak nawet laureaci Awwwards 2020. Problem w tym, że przekonanie to jest całkowicie błędne i często drobne zmiany mogą sprawić, że ładna strona stanie się także o wiele bardziej dostępna.
-
Podsumowanie 2020
Kończy się rok 2020, wypada zatem podsumować kolejny rok mojego internetowego życia.
-
Web Intents i naiwniak, czyli dlaczego nie możemy mieć fajnych rzeczy?
Wieki temu Paul Kinlan zaproponował nowy standard internetowy: Web Intents. Osobiście czułem, że może to być jedna z większych rewolucji w historii Sieci. I co? I wyszło jak zawsze – czyli w sumie nie wyszło…