Wpisy z kategorii Refleksje
Strona 1
-
Zwrot deklaratywny
Webdevelopment przyzwyczaił nas już do tego, że pewnych rzeczy bez JS-a nie da się zrobić. Niektóre ficzery przeglądarkowe są bowiem dostępne tylko z poziomu JS-owych API. Inne rzeczy w ogóle nie są dostępne w przeglądarce i trzeba sobie je samemu napisać w – a jakże! – JS-ie. Niemniej ostatnio można zaobserwować pewien deklaratywny zwrot w standardach sieciowych.
-
Zgniłe jabłko
Miesiąc temu Apple zostało zmuszone przez prawo unijne do otworzenia iOS-a na inne silniki przeglądarek. To mógł być początek jednej z największych rewolucji mobilnych i kolejny krok w stronę naprawdę otwartego Internetu.
Ale tak się nie stało. Apple stwierdziło, że skoro na iOS-ie mają być dostępne inne przeglądarki, to należy wszystkim przeglądarkom odebrać jak najwięcej możliwości. Tym samym osoby używające iOS-a w Unii zostaną pozbawione sensownej możliwości używania PWA. Co to dokładnie oznacza, opisali dobrze Thomas Steiner oraz Alex Russell. Jeśli Apple uda się bezkarnie przeprowadzić tę akcję, rozwój Sieci mobilnej na urządzeniach z jabłkiem cofnie się o dosłownie lata.
Jeśli, podobnie jak ja, nie zgadzasz się z działaniami Apple’a, zachęcam do podpisania listu otwartego do Tima Cooka.
-
Uparte narzędzia
Nie tak dawno temu na fejsowych grupkach poświęconych webdevowi zobaczyłem dwie rzeczy. Jedną z nich był news o nowej wersji jakiejś popularnej JS-owej biblioteki, w którym autor zastanawiał się, jak przetłumaczyć na polski słówko opinionated. Drugą był kod startera dla aplikacji w Next.js i Tailwindzie, który zawierał 20 plików konfiguracyjnych (22, jeśli doliczyć licencję i plik
README
). Co te posty mają ze sobą wspólnego? W sumie to nic, ale skłoniły mnie do dzisiejszej refleksji. -
Podsumowanie 2023
Kolejny rok się kończy, tym razem 2023. Zatem pora na podsumowania.
To był dość powolny rok, nie działo się za dużo, ani w projektach, ani na blogach. WebKrytyk mocno zwolnił tempo, ale być może w przyszłym trochę je odzyska. Aczkolwiek chyba faktycznie będzie powoli zmierzać w kierunku bardziej edukacyjnego podejścia. Z kolei na tym blogu najbardziej dumny jestem z tekstu o makrach. Natomiast nie jestem dumny z tego, że w tym roku niemal całkowicie odpuściłem tematy związane z dostępnością czy standardami sieciowymi. W przyszłym roku powinno być lepiej pod tym względem.
I tym optymistycznym akcentem kończymy 2023 i zaczynamy 2024!
-
Web 3.0
Z Web 3.0 jest jak z końcem świata – przeżyłem ich już kilka. Obecna wersja (zapisywana jako “Web3”) ma odmienić oblicze Sieci przy pomocy mieszanki blockchaina i AI, ale średnio to na razie wychodzi. Dlatego nie o tym Web 3.0 będzie dzisiaj.
-
Dostępność w nieoczekiwanych miejscach
Dzisiaj, 18 maja 2023, obchodzimy kolejny Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day). Z tej okazji naszła mnie krótka refleksja o tym, jak postrzegana jest dostępność.
-
Jak strzelić sobie różdżką w stopę, część 2.
W czerwcu 2021 opisywałem nieco mój pomysł na pakiet testowy dla reszty moich projektów. Ostatecznie jednak postanowiłem, że nie będę go dłużej rozwijał, ponieważ jest zbyt problematyczny. I w tym poście postaram się wyjaśnić dlaczego.
-
Podsumowanie 2022
Koniec 2022 roku już za pasem, więc czas na podsumowanie.
Już praktycznie tradycyjnie pora zacytować internetowy klasyk:
szkoda strzępić ryja, naprawdę
. Książka dalej nie istnieje, ale zakulisowo praca powoli ruszyła. Podobnie jak w przypadku moich projektów open source. Trochę się pobawiłem JS-em, odkurzyłem pewne stare pomysły… ale nic konkretnego z tego nie wyszło.Za to wciąż udaje mi się pisać po jednym tekście miesięcznie na tego bloga i WebKrytyka. Najciekawsze z nich to ten o mutowalnej niemutowalności oraz o ponownych odwiedzinach W3Schools.
I tym optymistycznym akcentem zakończmy ten rok i wszystkiego lepszego w nowym, 2023!
-
Nie żyją nagłówki, niech żyją nagłówki!
Stało się. Po ponad 12 latach przepychanek, w końcu algorytm outline’u został usunięty ze specyfikacji HTML.
-
Podsumowanie 2021
Kończy się rok 2021, wypada zatem podsumować kolejny rok mojego internetowego życia.