Wpisy z kategorii Refleksje
-
Dostępność w nieoczekiwanych miejscach
Dzisiaj, 18 maja 2023, obchodzimy kolejny Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day). Z tej okazji naszła mnie krótka ref…
-
Jak strzelić sobie różdżką w stopę, część 2.
W czerwcu 2021 opisywałem nieco mój pomysł na pakiet testowy dla reszty moich projektów. Ostatecznie jednak postanowiłem, że nie będę go dłużej rozwijał, ponie…
Czytaj całość postu Jak strzelić sobie różdżką w stopę, część 2.
-
Podsumowanie 2022
Koniec 2022 roku już za pasem, więc czas na podsumowanie.
-
Nie żyją nagłówki, niech żyją nagłówki!
Stało się. Po ponad 12 latach przepychanek, w końcu algorytm outline’u został usunięty ze specyfikacji HTML.
-
Podsumowanie 2021
Kończy się rok 2021, wypada zatem podsumować kolejny rok mojego internetowego życia.
-
Pamięć Internetu
Dzisiaj nietypowo, nieprogramistycznie. Publikuję swój tekst, który kiedyś napisałem na potrzeby zupełnie innego medium niż mój blog.
-
Jak strzelić sobie różdżką w stopę?
W życiu niemal każdego programisty przychodzi taki moment, w którym stwierdza, że w jego kodzie przyda się więcej magii. A potem za zabawę z tymi ciemnymi moca…
-
Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2021
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day – GAAD)! W tym roku jest on jubileuszowy, bo już dziesiąty. Od ty…
Czytaj całość postu Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2021
-
Rewolucja klasowa
Swego czasu powszechną wiedzą było to, że klasy stanowiły wyłącznie cukier składniowy dla prototypów. Tak też sprawę ująłem w swojej książce (JavaScript. Progr…
-
Oswojony Zalgo
Wieki temu Isaac Z. Schlueter napisał artykuł na temat projektowania asynchronicznyczh API. Przestrzegł w nim przed wypuszczaniem na świat Zalgo.
-
Fałszywa dychotomia – estetyka a dostępność
W webdevie pokutuje przekonanie, że strona może być albo ładna, albo dostępna. Myślą tak nawet laureaci Awwwards 2020. Problem w tym, że przekonanie to jest ca…
Czytaj całość postu Fałszywa dychotomia – estetyka a dostępność
-
Podsumowanie 2020
Kończy się rok 2020, wypada zatem podsumować kolejny rok mojego internetowego życia.
-
Web Intents i naiwniak, czyli dlaczego nie możemy mieć fajnych rzeczy?
Wieki temu Paul Kinlan zaproponował nowy standard internetowy: Web Intents. Osobiście czułem, że może to być jedna z większych rewolucji w historii Sieci. I co…
Czytaj całość postu Web Intents i naiwniak, czyli dlaczego nie możemy mieć fajnych rzeczy?
-
Nowe IE
Od pewnego czasu krąży w środowisku webdevowym opinia, że jedna z przeglądarek zasługuje na miano “nowego IE”. Cóż, osobiście wydaje mi się, że na takie miano …
-
O semantyce słów kilka
W świecie webdevu semantyka to dość modne słowo. Tylko co to tak naprawdę jest i do czego służy?
-
Sieć bez Internetu
Przez długi czas słowa “Sieć” i “Internet” były używane zamiennie. Ale w 2020 przestały być synonimami!
-
Hipermodularyzacja, czyli Rzym płonie
— Wybacz, boski imperatorze — rzekł zdyszanym głosem Faon — w Rzymie pożar! większa część miasta w płomieniach!... Na tę wiadomość wszyscy zerwali się z miejsc…
-
Ale ten Internet stary…
Dzisiaj Internet obchodzi swoje 50. urodziny. No nie da się ukryć, że już jest stary – praktycznie dwukrotnie starszy ode mnie! I wiele się zmieniło od jego po…
-
Komu tosta?
Ostatnio Google ogłosiło, że zamierza wprowadzić nowy element HTML, toast/std-toast. Nie trzeba chyba mówić, że wywołało to poruszenie w środowisku…
-
HTML nie żyje, niech żyje HTML!
To już oficjalne: HTML5 przestaje istnieć!
-
Światowy Dzień Świadomości Dostępności
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day – GAAD)!
-
20 lat WCAG
Dzisiaj przypada niezwykle ważna rocznica: 20-lecie powstania standardu WCAG! I choć dla mnie to dość odległe czasy, które niekoniecznie pamiętam, inni pamięta…
-
Światełko w tunelu
Być może mój pesymizm związany z końcem HTML5 okaże się przesadzony. Wszystko wskazuje bowiem, że negocjacje pomiędzy W3C a WHATWG faktycznie do czegoś prowadz…
-
Koniec HTML5?
Dzisiaj, czyli 31 marca 2019, kończy się “czarter” Web Platform Working Group. A wraz z nim prawdopodobnie kończy się także historia HTML5 (i DOM 4). I nie, ni…
-
Sto lat, WWW!
Dzisiaj Sieć obchodzi swoje 30. urodziny. Wszystkiego najlepszego!
-
Czy div jest dostępny?
14 lutego Ryan Florence napisał na Twitterze, że przyciski w React Native Web (RNW) są dostępne:
-
O abstrakcji słów kilka
Ostatnio miałem przyjemność przeczytać książkę Nicholása Bevacquy Mastering Modular JavaScript. Z racji tego, że książka ta porusza bardzo szeroko rolę abstrak…
-
Asynchroniczny DOM
Ostatnio natrafiłem na artykuł opisujący, jak działa React Fiber i doznałem momentu z cyklu “hej, przecież ja to znam!”. Ba, koncept użyty w React 16 do poleps…
-
Headings First Principle
Dzisiaj krótko o tym, czym jest Headings First Principle (Zasada Najpierw Nagłówki). Wymyśliłem ją na poczekaniu 20 lutego w trakcie dyskusji nad sensownością …
-
Standaryzacja AMP?
Google ogłosiło, że standaryzuje technologie związane z AMP. Mam jednak pewne wątpliwości co do całego procesu…
-
Kurtyna cienia
W dniach 5 i 6 marca 2018 roku postanowiono zabić deklaratywny Shadow DOM. Stało się to w czasie meetingu Web Platform WG w Tokio.
-
AMP – a na co to komu?
Siedząc od lat w środowisku webdevowym, wyrobiłem sobie dość silne opinie o poszczególnych aspektach działania dżungli zwanej Siecią. Dzisiaj podzielę się jedn…
-
Zawieszenie broni
Ostatnio pisałem o wieloletnim konflikcie pomiędzy WHATWG i W3C. Nie spodziewałem się jednak, że przynajmniej częściowo zostanie zażegnany – i to tak pokojowo.
-
Pyrrusowe zwycięstwo
W Sieci toczy się obecnie spór na miarę tego pomiędzy Świętym Cesarstwem Rzymskim a papiestwem. Po jednej stronie mamy WHATWG, po drugiej – W3C.
-
O nagłówkach słów kilka
Mam już dość powtarzania wciąż na nowo i nowo bzdur odnośnie wykorzystania nagłówków w HTML5, co wręcz prowadzi do “poprawiania” dobrych materiałów w Sieci. Dl…
-
To tylko niepełnosprawni…
Bardzo często – czy to w dyskusjach na Facebooku, czy w sekcji komentarzy na WebKrytyku – natykam się na stwierdzenie, że dbanie o dostępność jest tylko dodatk…
-
CSS w JS – mity o mitach
Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą doskonale, że w przypadku Sieci należę raczej do konserwatystów, będących wyznawcami starego porządku. To uwielbienie dla tr…
-
Odjulianiłem się…
Dzisiaj nadszedł ten dzień, w którym uświadomiłem sobie, że niemal całkowicie się odjulianiłem. W tym miejscu jestem Ci winny, Drogi Czytelniku, kilka słów wyj…
-
Skok z wieży Babel
Przecież najpopularniejsze narzędzie w ekosystemie JS nie może być całkowicie zepsute i dodatkowo nie posiadać żadnej sensownej dokumentacji, prawda? Jeśli na …
-
Mam nierówno pod sufitem
Z ciekawości przeglądnąłem sobie ostatnio statystyki WebKrytyka (by sprawdzić, czy nowy agregator treści przyniósł trochę ruchu) i zauważyłem, że ostatnio wpad…