Najnowsze wpisy
Strona 2
-
Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2024
Oto nadszedł kolejny Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day). Przypada on na każdy trzeci czwartek maja. A jego celem jest poszerzanie wiedzy o dostępności cyfrowej i tym samym sprawianie, żeby Sieć była przyjaźniejsza dla wszystkich!
W tym roku kontynuuję tradycję artykułu po angielsku na firmowego bloga CKSource. Zapraszam do porównania popularnych narzędzi do testowania dostępności!
Życzę wszystkim miłej lektury i dostępnego świętowania!
-
Kreda, czyli reakcja łańcuchowa
Node.js w wersji 21.7.0 dodał natywne wsparcie dla kolorków w terminalu, yay! Teraz można łatwo i przyjemnie stylować tekst w terminalu:
import { styleText } from 'node:util'; console.log( util.styleText( 'underline', util.styleText( 'italic', 'Podkreślony, pochylony tekst' ) ) ),
Hmm, powiedziałem łatwo i przyjemnie… A mówiąc to, mam na myśli tak naprawdę to, w jaki sposób zachowuje się Chalk:
import chalk from 'chalk'; console.log( chalk.underline.italic( 'Podkreślony, pochylony tekst' ) );
Zdecydowanie czytelniej i jakoś tak milej. No więc postanowiłem spróbować dorobić taki interfejs do natywnego wsparcia kolorków.
-
CSS Naked Day 2024
Wszystkiego najlepszego z okazji tegorocznego CSS Naked Day! To właśnie dzisiaj – strony zrzucają swoje CSS-owe szaty i pokazują swój czyściutki HTML. Wszystko, aby zadumać się nad ważnością semantyki.
-
Napisałem esej
Napisałem esej, Good Web Design.
Pierwotnie miała być to książka i łączny czas pracy nad tym cudem wyniósł ponad 7 lat. Finalnie jednak powstał esej – zdecydowanie krótszy, ale zawierający trzon tego, co od samego początku chciałem przekazać. A więc garść refleksji na temat tworzenia stron WWW. Tego, jak to robić, aby było inkluzywnie i dostępnie. I co to dokładnie znaczy, że strona WWW jest dobra.
Zapraszam i życzę miłej lektury!
-
Zgniłe jabłko
Miesiąc temu Apple zostało zmuszone przez prawo unijne do otworzenia iOS-a na inne silniki przeglądarek. To mógł być początek jednej z największych rewolucji mobilnych i kolejny krok w stronę naprawdę otwartego Internetu.
Ale tak się nie stało. Apple stwierdziło, że skoro na iOS-ie mają być dostępne inne przeglądarki, to należy wszystkim przeglądarkom odebrać jak najwięcej możliwości. Tym samym osoby używające iOS-a w Unii zostaną pozbawione sensownej możliwości używania PWA. Co to dokładnie oznacza, opisali dobrze Thomas Steiner oraz Alex Russell. Jeśli Apple uda się bezkarnie przeprowadzić tę akcję, rozwój Sieci mobilnej na urządzeniach z jabłkiem cofnie się o dosłownie lata.
Jeśli, podobnie jak ja, nie zgadzasz się z działaniami Apple’a, zachęcam do podpisania listu otwartego do Tima Cooka.
-
Uparte narzędzia
Nie tak dawno temu na fejsowych grupkach poświęconych webdevowi zobaczyłem dwie rzeczy. Jedną z nich był news o nowej wersji jakiejś popularnej JS-owej biblioteki, w którym autor zastanawiał się, jak przetłumaczyć na polski słówko opinionated. Drugą był kod startera dla aplikacji w Next.js i Tailwindzie, który zawierał 20 plików konfiguracyjnych (22, jeśli doliczyć licencję i plik
README
). Co te posty mają ze sobą wspólnego? W sumie to nic, ale skłoniły mnie do dzisiejszej refleksji. -
Podsumowanie 2023
Kolejny rok się kończy, tym razem 2023. Zatem pora na podsumowania.
To był dość powolny rok, nie działo się za dużo, ani w projektach, ani na blogach. WebKrytyk mocno zwolnił tempo, ale być może w przyszłym trochę je odzyska. Aczkolwiek chyba faktycznie będzie powoli zmierzać w kierunku bardziej edukacyjnego podejścia. Z kolei na tym blogu najbardziej dumny jestem z tekstu o makrach. Natomiast nie jestem dumny z tego, że w tym roku niemal całkowicie odpuściłem tematy związane z dostępnością czy standardami sieciowymi. W przyszłym roku powinno być lepiej pod tym względem.
I tym optymistycznym akcentem kończymy 2023 i zaczynamy 2024!
-
Web 3.0
Z Web 3.0 jest jak z końcem świata – przeżyłem ich już kilka. Obecna wersja (zapisywana jako “Web3”) ma odmienić oblicze Sieci przy pomocy mieszanki blockchaina i AI, ale średnio to na razie wychodzi. Dlatego nie o tym Web 3.0 będzie dzisiaj.
-
Dzień Niebieskiej Czapki 2023
Dzisiaj 30 listopada, zatem kolejny Dzień Niebieskiej Czapki. Co oznacza: wszystkiego najlepszego, Drogie Osoby Webdeveloperskie! 🎉 Mam nadzieję, że nie zapominacie o standardach sieciowych w swoich projektach.
-
W odwiedzinach u Bramkarza
Słońce leniwie chowało się za widnokręgiem, rozrzucając pomarańczowe smugi po bezchmurnym, alabastrowym niebie, jakby było wielkim krakenem rozczapierzającym swoje macki. Szedłem złotożółtą plażą kontrastującą z lazurową tonią oceanu, w której odbijały się heroiczne zmagania niebios z wodną bestią. Piasek chrzęścił pod moimi stopami, jakby szepcząco skarżąc się na brutalność mego kroku. Widziałem go – siedział na leżaku, udając, że życiodajna ognista kula wciąż góruje na nieboskłonie, a jej kapryśne promienie tylko czekają, by smagać jego bladą skórę. Gdy stanąłem nad nim i pochyliłem się, miał zamknięte oczy. Drapieżny mrok rzucanego przeze mnie cienia zmusił go do spojrzenia na mnie – spojrzenia jakże zaskoczonego i pytającego. Powolnym, acz zdecydowanym, ruchem dłoni zdjąłem okulary przeciwsłoneczne i, patrząc cynicznie w jego wciąż nierozumiejące oczy, powiedziałem spokojnie ochrypłym głosem: “Wstawaj, Bramkarzu, mamy Node’a do spalenia”.