Wpisy z kategorii JavaScript
Strona 5
-
Deklaratywny Shadow DOM
W swoim poprzednim wpisie rozpisałem się co nieco o mutowaniu DOM-u i obiecałem, że następnym razem pokażę sensowny przykład jego zastosowania. Ten czas właśnie nadszedł! Pokażę, jak przy pomocy mutacji stworzyć prototyp deklaratywnego Shadow DOM.
-
Zmutowany DOM
DOM jest jak żywy organizm. A każdy żywy organizm umie kilka podstawowych czynności, wśród których znajduje się… mutowanie!
-
Wszechświaty równoległe
Co to, Comandeer się przerzucił na fizykę kwantową? Nic z tych rzeczy, wciąż tylko JavaScript! Niemniej dzisiaj porozmawiamy sobie o… sferach.
-
Prymitywna implementacja mitycznej funkcji React#createElement()
Każdy, kto choć trochę bawił się Reactem (czy naprawdę jestem jedynym, którego nigdy do tego nie ciągnęło?!), zapewne zauważył, że pod spodem JSX-a znajduje się mityczna funkcja
React.createElement
. Składnia tej funkcji szybko została podchwycona przez inne biblioteki i obecnie jest de facto standardem w środowisku zajmującym się Virtual DOM. -
Reduce i formatowanie tekstu
Zapewne niektórzy się oburzą, co to za obrzydłe herezje ten Comandeer głosi: jak to można używać
Array.prototype.reduce
do formatowania tekstu?! Ano, można i już demonstruję jak i po co. -
BEM jako architektura
Co bardziej zaznajomieni z moją osobą zapewne już zorientowali się, że udało mi się napisać książkę. Tworzę w niej bibliotekę BEMQuery (wrócę do niej kiedyś… serio), która opiera się na bardzo prostym założeniu: zamiast pobierać elementy jak w jQuery, przy pomocy selektorów CSS, tworzę swój własny język zainspirowany metodyką BEM. Można by wręcz odnieść wrażenie, że jestem fanatykiem BEM-u – piszę o nim książkę, piszę narzędzia nim inspirowane, wszędzie, gdzie tylko się da, ewangelizuję ludzi, żeby przeszli na BEM…
-
CSS w JS – mity o mitach
Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą doskonale, że w przypadku Sieci należę raczej do konserwatystów, będących wyznawcami starego porządku. To uwielbienie dla tradycji rozciąga się także na używane technologie. Jeśli coś jest nowe, lecz niewystarczająco dobre, po prostu tego nie używam. Prawda jest taka, że przeżyłem już niejedną super nowoczesną, gorącą technologię (prawda, Angular?) i widziałem śmierć niejednego standardu (a nawet przeglądarki!). I mam wrażenie, że kolejny z trendów również przeżyję: CSS w JS-ie.
-
Skok z wieży Babel
Przecież najpopularniejsze narzędzie w ekosystemie JS nie może być całkowicie zepsute i dodatkowo nie posiadać żadnej sensownej dokumentacji, prawda? Jeśli na to pytanie, Drogi Czytelniku, odpowiedziałeś twierdząco, to muszę Cię zmartwić: jak najbardziej może. I przekonałem się o tym, nie po raz pierwszy zresztą, na własnej skórze.
-
Potrzebujemy zachowań, nie dziedziczenia!
This article is also available in English!
Choć tydzień temu obwieściłem śmierć Web Components, nie byłbym sobą, gdybym nie usiadł na chwilę i nie zaczął myśleć, czemu pewne rzeczy nie działały tak jak powinny i co się schrzaniło. Najbardziej interesowała mnie kwestia owego nieszczęsnego atrybutu
[is]
, o który toczone są zażarte boje. I wówczas zrozumiałem, że W3C po prostu źle podeszło do tematu. -
Web Components – koszmar minionego lata
Ach, moje kochane Web Components, o których – jak to zauważają i wytykają mi nieraz znajomi – mogę rozprawiać godzinami, a i tak mi mało. Gadałem o nich na żywo, pisałem o nich zanim się stało to modne i narzekałem na nie jeszcze przed nadejściem ich ery. Aż w końcu nadeszły szczęśliwe czasy, w których Web Components mają natywne wsparcie. I co?
I g… nic, jak było źle, tak jest źle, jeśli nie znacznie gorzej. Ale po kolei.