Najnowsze wpisy
Strona 14
-
ComSemRel – raport wojenny #2
Czas płynie nieubłaganie, zatem przyszła pora na kolejny raport wojenny z frontu walki o lepszą automatyzację release’ów.
-
Web Components – koszmar minionego lata
Ach, moje kochane Web Components, o których – jak to zauważają i wytykają mi nieraz znajomi – mogę rozprawiać godzinami, a i tak mi mało. Gadałem o nich na żywo, pisałem o nich zanim się stało to modne i narzekałem na nie jeszcze przed nadejściem ich ery. Aż w końcu nadeszły szczęśliwe czasy, w których Web Components mają natywne wsparcie. I co?
I g… nic, jak było źle, tak jest źle, jeśli nie znacznie gorzej. Ale po kolei.
-
ComSemRel – raport wojenny #1
Dzisiaj pierwszy raport z placu boju o lepszą automatyzację releasowania oprogramowania open source! Wieści nie są dobre, ale wciąż nie tragiczne (przynajmniej jak na mnie).
-
npm, why? O organizacjach słów kilka
Jeszcze nie tak dawno temu (przed początkiem tego tygodnia) npm umożliwiało tworzenie organizacji jedynie po uiszczeniu opłaty w wysokości kilku dolarów od każdego użytkownika w organizacji. Była to o tyle dziwna decyzja, że na GitHubie organizacje dla projektów open-source zawsze byly całkowicie darmowe i wręcz naturalne. Dziwność tej decyzji potęgował także fakt, że w Composerze (“konkurencji” npm-a w ekosystemie PHP) również takie rozwiązanie było od dawna i również darmowe. W npm za tę przyjemność trza było płacić.
-
Drzewko dostępności udostępnione!
Tematyka dostępności bardzo mnie ciekawi, czego najlepszym dowodem jest mój wpis na temat tworzenia własnego czytnika ekranowego. Wspominałem w nim o drzewku dostępności. I właśnie o nim będzie dzisiaj ciut więcej.
-
TypeScript – pierwsze wrażenia
Od rozpoczęcia konkursu minęło już trochę czasu, więc miałem go nieco, by zaznajomić się – choćby w podstawowym stopniu – z TypeScriptem. Oto garść moich wstępnych przemyśleń.
-
Szkic architekturalny
Technologię już wybrałem, pora zatem w kilku słowach opisać, jak mniej więcej wyobrażam sobie architekturę ComSemRela.
-
Wybór technologii
Skoro już ustaliłem, co chcę stworzyć w trakcie trwania konkursu (a przynajmniej zacząć), następnym logicznym krokiem będzie wybór technologii, które pomogą mi osiągnąć mój cel. Lista, jak na projekt w JS przystało, jest niepotrzebnie długa i udziwniona:
- TypeScript
- tslint
- rollup + rollup-plugin-typescript
- jest
- husky + commitplease + commitizen + conventional-changelog
Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim elementom z tej listy.
-
ComSemRel – co to?
Skoro do 31 maja będę musiał z wielką przyjemnością rozwijać projekt o jakże pięknej nazwie ComSemRel, wypadałoby przynajmniej napisać, co to takiego.
-
No to zaczynamy!
Dzisiaj 1 marca 2017, zatem czas powoli przysiąść nad projektem, który nieopatrznie zgłosiłem do konkursu Daj Się Poznać 2017. Znając mój legendarny zapał i wytrwałość w tworzeniu moich programistycznych projektów (spoiler: umarły wszystkie), podziwiam swoją niezwykłą naiwność, że tym razem będzie inaczej i sprostam morderczym wymaganiom konkursu (2 posty tygodniowo na blogu?!!). Niemniej skoro już się zgłosiłem, wypada wytrwać przynajmniej 1. tydzień, prawda?