Najnowsze wpisy
Strona 14
-
TypeScript – pierwsze wrażenia
Od rozpoczęcia konkursu minęło już trochę czasu, więc miałem go nieco, by zaznajomić się – choćby w podstawowym stopniu – z TypeScriptem. Oto garść moich wstępnych przemyśleń.
-
Szkic architekturalny
Technologię już wybrałem, pora zatem w kilku słowach opisać, jak mniej więcej wyobrażam sobie architekturę ComSemRela.
-
Wybór technologii
Skoro już ustaliłem, co chcę stworzyć w trakcie trwania konkursu (a przynajmniej zacząć), następnym logicznym krokiem będzie wybór technologii, które pomogą mi osiągnąć mój cel. Lista, jak na projekt w JS przystało, jest niepotrzebnie długa i udziwniona:
- TypeScript
- tslint
- rollup + rollup-plugin-typescript
- jest
- husky + commitplease + commitizen + conventional-changelog
Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim elementom z tej listy.
-
ComSemRel – co to?
Skoro do 31 maja będę musiał z wielką przyjemnością rozwijać projekt o jakże pięknej nazwie ComSemRel, wypadałoby przynajmniej napisać, co to takiego.
-
No to zaczynamy!
Dzisiaj 1 marca 2017, zatem czas powoli przysiąść nad projektem, który nieopatrznie zgłosiłem do konkursu Daj Się Poznać 2017. Znając mój legendarny zapał i wytrwałość w tworzeniu moich programistycznych projektów (spoiler: umarły wszystkie), podziwiam swoją niezwykłą naiwność, że tym razem będzie inaczej i sprostam morderczym wymaganiom konkursu (2 posty tygodniowo na blogu?!!). Niemniej skoro już się zgłosiłem, wypada wytrwać przynajmniej 1. tydzień, prawda?
-
O ikonkach słów kilka
Każdy z nas na pewno choć raz w życiu użył icon fontów – czy to Fontello, czy Font Awesome. Jednak nie każdy z nas zastanawiał się, jaki jest idealny sposób na wstawianie ich na stronę.
-
Tworzymy czytnik ekranowy
Ostatnio kumpel z pracy rzucił pomysłem: “a czemu w sumie nie napiszesz własnego czytnika ekranowego?”. Tak po prawdzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem jakoś specjalnie. Uważałem, że czytniki ekranowe są na tyle skomplikowane, że zrobienie tego dobrze jest niezwykle trudne (co zresztą widać po tym jak wielkie rozbieżności są pomiędzy największymi w stawce, np. VoiceOverem a JAWS-em). No i przede wszystkim jeszcze niedawno technologie webowe nie pozwalały na takie cuda, jak choćby czytanie tekstu na głos.
Ale to się zmieniło i powstało Web Speech API, którego częścią jest Speech Synthesis, czyli – po ludzku – API do zamieniania tekstu pisanego na mowę. Wsparcie jest zadziwiająco dobre, zwłaszcza jak na coś, co wciąż nie jest oficjalnym standardem od W3C. Skoro zatem główną funkcjonalność czytnika ekranowego znajdziemy dzisiaj w de facto każdej przeglądarce, to możemy nieco poeksperymentować, prawda? Udało mi się złożyć przykładową implementację (zgadnijcie, w czym nie działa…), o której nieco poopowiadam.
-
No hej…
Witam na moim wspaniałym blogu! Będę w nim pisywał od czasu do czasu, wrzucając różne artykuły odnośnie JS-a, HTML-a, JS-a, CSS-a, JS-a i dostępności (wspominałem już o JS-ie?). Tym razem po polsku.
Zatem, żeby nie przedłużać:
console.log( 'Hello world!' );